Pokaz filmu „Israelism” i dyskusja panelowa z udziałem socjologa Baha Hilo
20 listopada 2024, godz.: 20:00
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór filmowy z pokazem dokumentu „Israelism” oraz otwartą dyskusją na temat tożsamości, polityki i roli młodych pokoleń w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Film opowiada o podróży młodych Amerykanów pochodzenia żydowskiego, którzy zaczynają kwestionować dominujące narracje o Izraelu, które poznali w trakcie swojego wychowania. Jest to opowieść o wewnętrznych konfliktach, przebudzeniu politycznym i poszukiwaniu sprawiedliwości. „Israelism” w wyjątkowy sposób bada, jak dramatycznie zmieniają się postawy Żydów wobec Izraela, co ma ogromne konsekwencje dla regionu i samego judaizmu.
Film został wyreżyserowany przez dwóch debiutujących żydowskich twórców, Erin Axelman i Sama Eilertsena, których osobiste doświadczenia są zbliżone do losów bohaterów opowieści. Produkcją zajmował się Daniel J. Chalfen, zdobywca nagrody Peabody i sześciokrotnie nominowany do nagrody Emmy (Loudmouth, Boycott), razem z reżyserką Nadią Saah (Mo Omar, 5 Broken Cameras). Producentem wykonawczym był dwukrotny laureat nagrody Emmy, Brian A. Kates (Marvelous Mrs. Maisel, Sukcesja, Spisek przeciwko Ameryce), a montażem zajął się laureat Emmy, Tony Hale (The Story of Plastic).
Po seansie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem gościa specjalnego wydarzenia Baha Hilo, który opowie o swoich doświadczeniach i inspiracji do zagrania w filmie „Israelism”, a także podzieli się swoimi refleksjami na temat sytuacji w regionie oraz metod działania na rzecz pokoju i praw człowieka.
Baha Hilo urodził się i dorastał w Betlejem, a studia socjologiczne ukończył na Uniwersytecie w Birzeit k. Ramallah. Współpracował z różnymi organizacjami humanitarnymi, zajmującymi się prawami człowieka i rzecznictwem, w tym z ONZ, Joint Advocacy Initiative of the YMCA & YWCA oraz Badil Centre for Residency and Refugees Rights. Ma również doświadczenie zawodowe z pracy z Krajową Radą YMCA na Sri Lance oraz w Silver Bay w Stanach Zjednoczonych. Od 2013 roku jego działalność skupia się na edukacji o Palestynie poprzez inicjatywę „To Be There”, w ramach której organizuje różne wizyty edukacyjne dla osób spoza Palestyny, takie jak coroczne zbiory oliwek, sadzenie drzew oliwnych, Dzień Ziemi Palestyńskiej, programy letnie oraz Boże Narodzenie w Palestynie. Jako osoba nadzorująca i moderująca Program Letni FFIPP umożliwia uczestnikom i uczestniczkom poznanie różnorodnych perspektyw lokalnych, w tym lokalnych działaczy palestyńskich, reprezentantów organizacji pozarządowych i krytycznych izraelskich akademików. Jako edukator, stara się w przystępny sposób przedstawiać złożoną sytuację, w jakiej znajduje się naród palestyński z powodu polityki państwa Izrael. Baha Hilo jest także koordynatorem działań w Cytadeli, kawiarni będącej jednocześnie ośrodkiem intelektualno-kulturalnym w Beit Sahour k. Betlejem.
Paradox
(Kino Paradox)
Kraków
zobacz na mapie